Napelem itthon: hazai piac, napelemes pályázatok és támogatások, hogyan látjuk belülről a megújuló szektort, mi az elmélet és mi a gyakorlat Magyarországon napelem ügyben. A Manitu Solar hírcsatornája.
2009-12-09
Befejeztük első hazai telepítésünket
A rögzítősínek már 3 hete felkerültek egyébként:
Majd a hétfőn a napelemek rögzítését is be tudtuk fejezni:
A felső sorba jövőre még bővítve lesz a rendszer további 4 modullal, ezért maradt ki a helye - és mert a jelenlegi pályázati keretből egyelőre erre futotta a megrendelőnek.
Még lesz egy körünk az inverter bekötésével, amivel meg kell várni az Émász engedélyét (3 hét után válaszoltak első igénybejelentésre), mert természetesen hálózatra kapcsolt és visszatápláló rendszert építünk, SMA Sunny Boy 4000TL inverterrel.
Közben egyre több projekt alakul jövő évre, sok kicsi és több nagyobb, céges és ipari épületre szabott projektről is tárgyalunk - egyelőre tehát bár nagyon sok munkával, de kezd szépen indulni a cég. Lássuk, mit hoz 2010.
2009-11-29
2010-ben is lesz lakossági pályázat napelemre
Még várjuk a hivatalos kiírást, hogy pontosan lássuk a feltételeket, utána küldünk majd részletes tájékozatatót ügyfeleinknek a hírlevelünkön (itt lehet rá feliratkozni).
De az már látszik, hogy alapból 30%-os támogatás kapható és az idei NEP-hez hasonló feltételekkel, illetve ha komplex felújítás és energetikai kategóriákban előrelépés jön létre a ház egészére, akkor bónusz 10-30%-os támogatás adható.
És új építésű házakra és társasházakra is érvényes lesz.
A kerete is nagyobb lesz, mint az idei NEP, és azért nincs a költségvetésben, mert az eddig zárolt CO2 kvótapénzekből írják ki, az első hírek szerint 16 milliárd forint - összehasonlításul idén 2 milliárd volt a teljes NEP-re, úgyhogy reméljük nem fogy el olyan gyorsan, mint a NEP.
2009-11-26
Gázturbinák viszik el a zöldenergia pénzeket
Amit a cikk is kiemel, hogy a legutóbb bejelentett, januári áramáremelést - ha jól emlékszem - például az EON is a megújuló energiák kötelező átvételével magyarázta. Ha valaki meglepődött volna ezen, hiszen alig van itthon még nap és szélenergia, a cikk szépen kifejti, hogy tulajdonképpen a kapcsoltan áramot és hőt termelő kiserőművek, jellemzően földgáz üzeműek támogatása viszi el a keret nagy részét.
A földgáz nem tudom, mióta "zöldenergia", de itthon valóban volt egy pont, amikor a kapcsolt hő és áramtermelést érdemes volt támogatni, az elavult rendszerek fejlesztésére jutott így összeg.
De ma már ez nem tekinthető igazán korszerű megoldásnak, és most ebből következően főként a fosszilis energia felhasználást támogatjuk a magasabb áramárban.
Reméljük, hogy eljut az üzenet a döntéshozókig, és leválasztják a valóban megújuló energiák támogatását a földgáz és fa elégetésével működő megoldások támogatásáról. S ha egyszer valós feed-in tariff is megvalósulna, nem pedig csak a most lévő pályázati támogatás, akkor valós növekedésnek indulhatna a napenergia felhasználása is itthon.
2009-10-18
Első megrendelés még az idén
Jelenleg úgy néz ki, hogy 5-10 lakóházi és 1-2 nagyobb (ipari, vagy hotel, vendéglátóhely, vagy önkormányzati épületre) telepítünk majd jövőre. És reméljük, ez a szám még nőni fog.
De közben összetalálkoztunk egy már nyertes pályázattal, amit még idén kivitelezhetünk - márha az időjárás még az idén megengedi.
Így néz ki az az új építésű tanya, ahova jövő héten (még 2 egyeztetési kör után) meg is rendeljük a napelemeket, invertereket, és következő héten ki is szállítjuk.
Utána már csak attól függ, hogy lesz-e még néhány száraz nap 12-15 fok felett, és akkor fel is tudjuk rakni az idén.
A telepítésről majd rakok fel ide képeket.
2009-09-24
Napelemes pályázat Budapest és Közép-Magyarországi régióba
Azért van egy-két furcsaság benne. Röviden az előzménye a dolognak, hogy a KEOP 4.4-es pályázat elég kis érdeklődés közepette, de már lassan egy éve fut. Mi is indultunk itt több pályázattal is. Azonban a KEOP 4.4-ből ki volt zárva a Közép-Magyarországi régió, az EU-s pályázatok irányelveinek megfelelően mint a legfejlettebb (GDP-arányaiban legtöbbet termelő) régió.
Most mégis kiírták Budapestre és Pest-megyére is, itt is csak cégek, önkormányzatok és más jogi személyek pályázathatnak, magánszemélyek nem. De azért van egy-két furcsaság:
- a teljes keret 2 milliárd forint, ami nem is lenne önmagában rossz, hiszen a lakosssági NEP pályázatra kb. jutott ugyanennyi.
- de a kiírás szerint min. 10 milliós támogatás kérhető, 60%-os vissza nem téritendő támogatással. Azaz csak nagy projekteket lehet megvalósítani.
- ami még furcsább, hogy a kiírás szerint 4 (azaz négy) pályázat támogatása várható. Azért ez egy kicsit furcsa, hallottunk is olyan megjegyzést pályázatíróktól, hogy hát igen, ők már hallottak gyakorlatilag készen álló 400-500 milliós pályázatokat és projekteket, ami csak ennek a pályázatnak a megnyitására vár. Szóval kicsit "előre lejátszott" dolognak tűnhet a külső szemlélőnek - de reméljük, csak mi látjuk rosszul.
Azért beadunk mi is néhányat, hátha kisebb, 20-30kW-os telepítések még beleférhetnek.
2009-09-18
Pályázatíró céggel együttműködés - és a bővülő csapat
Több pályázatíró céggel is beszéltünk, végül megállapodtunk egy komoly, kifejezetten energetikai pályázatokra specializálódott céggel, hogy sikerdíj ellenében vállalják a pályázataink megírását. Ez fontos volt, mert így sokkal több ügyfelet kereshetünk meg teljes csomaggal, és ők minimális kockázatot vállalnak a pályázat elindításával - hiszen amíg a pályázat nem nyer, egy fillér kiadásuk sincs. És így a pályázatíró nagyon is érdekelt a sikeres pályázatban.
Egy nagyobb, 20kW-os projekt pályázatát most rájuk is bíztuk, jövőre szeretnénk minél több ilyen nagyot megvalósítani.
Időközben még egy villanyszerelővel, illetve két tetőfedővel is bővült a csapat - bár egyelőre csak megbízási alapon, mivel állandó fizetést adni telepítés nélkül még pénzkidobás lenne. Illetve még egy mérnöki csapattal is elkezdtünk együtt dolgozni több kisebb fejlesztésen is, így mostanra nagyon jó kis csapat állt össze.
2009-09-08
Német tréning, telepítési gyakorlat
Egyrészt árakról kellett tárgyalnunk, másrészt nagyon fontos volt, hogy gyakorlati tapasztalatot is szerezzünk a telepítéseken is - voltunk is egy nagyobb installáción, ahol vékonyrétegű First Solar CdTe modulokat installálásából kaptunk gyakorlati oktatást.
2009-08-29
Augusztus 31-én lezárják a NEP-et
Tegnap ki is hírdették, hogy augusztus 31-ével lezárják a NEP-es pályázatokat. Eddig nagyjából 10 pályázat és megvalósítást várunk jövő évre, mire kijönnek az eredmények - bár ezek kicsi, lakossági projektek, de mi nagyon örülünk nekik és ugyanúgy megbecsüljük, mint a nagyobbakat.
Az év további részére pedig folytatjuk a KEOP pályázatok közületeknek, alapítványoknak, cégeknek, önkormányzatoknak, önkormányzati intézményeknek.
És kíváncsian várjuk, hogy a ZBR program keretében a szén-dioxid pénzek másik felével mi történik majd (a fele panelfelújításra megy el, ez már ismert).
2009-08-24
Egyelőre még nem zárult le a NEP
Eddig egyébként szépen alakulnak a dolgok, 4 pályázatot már beadtak velünk, most várjuk az eredményeket. Ezekből legkorábban is csak tavasszal lesz telepítés, mert a pályázati eredményeket várhatóan csak télen hirdetik ki, és akkor nem lehet telepíteni.
Reméljük nyernek, és akkor az elsőket el tudjuk kezdeni tavasszal.
2009-07-25
Késve, de kiírták a lakossági pályázatot (NEP)
Viszont nagyobb mértékben, 35%-ban lehet pályázni vissza nem térítendő támogatásra napelem telepítése esetén - ez a NEP-2009-4 néven fut idén. És állami garanciás hitelt is lehet kérni a fennmaradó részre.
Sajnos tartok tőle, hogy ezt a keretet az első 1-2 hétben túljegyzik, így gyorsan kell lépnünk. 1,5 milliárd szinte semmire se elég, hiszen az egész keret része a panelprogram, a nyílászárók cseréje, stb. Dehát most csak ez van, ki kell hozni belőle amit lehet.
Viszont a héten végre megszólaltak az illetékesek a szén-dioxid kvóták eladásából szánt pénzek ügyében is, ahol eddig nagyon nagy volt a hallgatás. Ott 28 milliárd forintról van szó, amit elvileg csak környezetbarát beruházásokra lehet felhasználni. Várhatóan lesz év vége is, mire valós támogatás vagy pályázat kidolgozásra kerül, de legalább indul valami.
És ha már indul, az lenne csak igazán jó, ha normális irányba is indulna: egyelőre ezt a pályázati megoldást tolják egyébként itthon, remélem, a 28 milliárdos keretnél (az a ZBR, azaz Zöld Beruházási Rendszernéven fut majd) már talán érdemes lenne elgondolkodni egy normális betáplálási áramáron zöldenergiák esetén. Mert ezt a pályázati módszert nagyon kevés használják már - erről itt egy írás bővebben, ha valakit kitekintőbb szinten is érdekel.
2009-07-15
Jelenleg elérhető pályázatok napelem telepítésre
Jelenleg Magyarországon több pályázat is elérhető, melyekkel gazdaságosan telepíthető napelemes rendszer. Jelenleg a következő pályázatok nyújtanak támogatást napelemes rendszerre is:
Cégek, szervezetek, önkormányzatok és intézményeik részére:
Több pályázat is elérhető, melyekkel 30-70 % között finanszírozható a napelemes rendszer kialakítása.
- KEOP 4.4.0: cégek, intézmények, önkormányzatok részére Pest-megye területén kívül
- KEOP 5.3.0/B: cégek, intézmények, önkormányzatok részére Pest-megye területén kívül
- KEOP 3.3.0: erdei iskolák fejlesztésére irányuló pályázat, napelem támogatható
Magánszemélyek részére:
Jelenleg nincs elérhető pályázat, 2009 nyarán azonban még várható a kiírása.
Az új pályázati és finanszírozási lehetőségekről szívesen tájékoztatjuk, a bal oldali szürke mezőben feliratkozhat ilyen típusú hírlevelünkre.
2009-07-10
Első pályázat helyszíni felmérése
Ez egy erdei iskola és pihenőház egy budapesti iskola-alapítvány kezelésében - és borzasztó magas áramdíjjal, amivel egész jó megtérüléseket lehet számolni a pályázatban is.
Van egy régi pajta épület, ami ideális déli fekvésű tetővel rendelkezik, de nagyon rossz állapotban van a tetőszerkezet, a következő pár évben felújításra szorul majd - így nem érdemes oda felrakni a napelemeket, mert akkor le kellene bontani a felújításnál.
Így végül a szintén elég jó fekvésű (DK-i) másik épületre kerülnek majd, a napkollektorok mellé:
Kezd összeállni a pályázati anyag is lassan, így reméljük, hamarosan be is adhatjuk majd.
2009-07-01
Közép-Magyarországra nincs pályázat továbbra sem
Ez lett volna a KMOP, ami a KEOP hasonló pályázatok Pest-megyére is érvényes kistestvére lehetett volna. A KEOP 4.4 például most is támogat önkormányzatokat, jogi személyeket (cégeket, egyesületeket), de csak Pest megyén kívül.
Az elmúlt hetekben több forrás is megerősítette (rádióműsorban szakállamtitkár, NFÜ munkatársak), hogy előkészítés alatt van, egy tervezetet le is lehetett tölteni az nfu.hu-ról. Kicsi lett volna a keret, várhatóan pár hét alatt le is zárták volna.
Van is egy komoly érdeklődőnk egy 30kW-os projektre, akivel elkezdük előkészíteni az anyagokat, hogy az elején be tudjuk adni. A helyszínt már néhány hete részletese felmértük, árajánlatokat gyártottunk, technikai kivitelezést terveztük.
Tehát egyelőre semmi lehetőség Pest-megyében napelemes pályázatra, támogatásra. Várunk, hátha kiírják. Addig is folytatjuk tovább a KEOP 4.4.0 pályázatokat, az biztosan van Pest-megyén kívül, azzal most is tudunk dolgozni.
2009-06-23
Megéri napelemet telepíteni Magyarországon?
Azért írom le, mert ma visszahallottam egy érdeklődőtől, hogy néhány napelemes telepítéssel foglalkozó cég azt állítja, hogy 5-8 éven belül visszatermeli az árát a napelem... (ráadásul egy családi házra, lakossági részre állította ezt, ahol most semmilyen támogatás sincs).
Persze tudom, hogy itthon nehéz eladni napelemet, de azért nem hiszem, hogy valótlan állításokkal ezt meg lehet tenni - hát gondoltam megosztom a részleketek ezzel kapcsolatban, mert kezdetektől szilárd elhatározásunk, hogy erről mindig egyenesen és tisztán kell beszélni, mert csak így lehet egy céget hosszú távon felépíteni.
Tehát a pontos válasz úgy hangzik, hogy támogatás nélkül ma Magyarországon nem éri meg napelemet telepíteni, és lakossági részre nincs támogatás. De már ma is elérhető néhány pályázat (ezek itt láthatók) - és azzal már gazdaságos lehet.
Viszont történt néhány bíztató lépés: az egyik legfontosabb, hogy ma itthon van lehetőség az áram vissszatáplálására az elektromos hálózatba, az áramszolgáltatók kötelesek visszavenni az áramot. Ez nagyon fontos lépés volt, enélkül nem lehet értelmesen napelemes rendszert telepíteni.
Azonban nincs támogatás a visszavásárláson: ugyanazon az áron veszi vissza az E-on és az ELMÜ az áramot, mint amennyiért eladják (28-32 Ft/kWh).
Nyugaton (sőt, már Bulgáriában, a cseheknél is) azonban a támogatás alapja, hogy az áramszolgáltatók kötelesek magasabb áron visszavenni a napelemes rendszerből nyert áramot. Ez Németországban 50 cent (kb 140 Ft/kWh), a cseheknél 40 cent, még a napfényes Bulgáriában is 35 cent (100 Ft).
Ezekkel az arányokkal gazdaságos már a napelemes rendszer, akár magánszemélynek a családi házára, akár hűtőházra, akár napelem-erőművek létrehozásához. A fenti számokkal és európai támogatásokkal jellemzően 7-10 év a megtérülés - ha alacsonyabb, akkor jellemzően csökkentik a visszavásárlás összegét.
Ma itthon azonban nincs támogatott ár a betáplálásra.
Akkor miért éri meg mégis, illetve mi miért foglalkozunk vele?
Egyrészt mert nem hiszem, hogy a világ végéig szembe mehetünk a széllel, és egyszer be kell vezetni a támogatást itthon is, ha tartani akarjuk a 2020-ra kitűzött energia célokat, mely szerint a teljes áramellátásból 20% lesz a megújuló.
Magyarországon víz-potenciálunk nagyon kicsi, hiszen hiányoznak a nagy esésű és sebes folyók, mint svédeknél, osztrákoknál.
Szél pedig az Alföldön, Szerbiában és Edélyben fúj a legkevésbé Európában. Egyedül a Kisaföldön van néhány szélcsatorna, nem véletlenül ott épültek hazai szélkerekek. De az ország más részén szerintem igen kicsi a szélpotenciál - csatolok egy európai széltérképet: a sötétkék jelöli, hol a legkisebb az átlagos szélsebesség.
Marad a nap tehát, mint fő megújuló forrás (meg az apróságok, mint a geotermikus, bioenergia, stb - ezek sehol sincsenek 1-2 százalék felett Európában, bár geotermikusból kicsit több kihozható itthon, de az se lesz óriási a következő 50 évben). Nap viszont süt bőven itthon:
Ezért döntöttünk a napelemek mellett. És itt a gazdasági megtérülés nagyon fontos: és már ma is vannak EU-s pályázatok, melyek közületeknek (önkormányzatok, cégek, szervezetek) ma is 40-60%-os támogatást ad napelemes telepítésre.
Na így már megéri. Így már gazdaságos, így már 10-15 év alatt megtérül, miközben a rendszer élettartama ennek kétszerese.
Ezt nézhetjük kétféleképpen is:
1) 12-15 évig mintha az áramszámlánkat fizetnénk egyben, utána 12-15 évig ingyen van áramunk
2) 25 évig féláron van az áram egyszeri beruházással, ami ráadásul nem is drágul később sem.
És ez még csak a kezdet, mert az áram ára nem fog csökkeni a következő években - legalábbis én még a világban nem láttam olyan előrejelzést, ami ezt jósolná. És még jelentős árcsökkenés várható a napelemeknél a következő években - legalábbis a most épülő gyártói kapacitások alapján ez borítékolható. Ez persze tovább javítja majd a megtérülési számokat is, és egyre vonzóbb lesz a napelemes befektetés itthon is.
Reméljük, a betáplálási támogatást is minél hamarabb bevezetik majd. De addig is egyelőre a pályázatokkal kell gazdaságossá tenni a napelemes rendszert.
2009-06-19
Az első pályázat, első projekt
Most a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében indulunk egy pályázaton, egy ismerősünk hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó alapítványnak dolgozik, és a szervezetüknek van egy iskolai és turista szállásként használt háza a Bakonyban. Ők non-profit szervezetként a teljes összeg 60-70 százalékát kaphatják meg, amivel már nagyon is gazdaságossá tehető a napelemes rendszer.
Ádám korábbi munkái révén gyakorlatunk is van a pályázatírásban, azonban ez se lesz egyszerű projekt: ugyanis a pályázat keretében nagyon sok kifejtést, esélyegyenlőségi indoklást és környezeti hatástanulmányt kell megírni.
Közben hallottunk még egy reménykeltő hírt: állítólag lesz pályázat Közép-Magyarországi régióba (a fenti KEOP-ok ki vannak zárva innen), így további lehetőségek nyílnak.
Közben érdemi tárgyalások folynak további közvetlen gyári beszállítókkal is, ami hosszú távon lehet érdekes majd - de erről majd később részletesen.
2009-05-29
Az indulás: megalakult a Manitu Solar
De előtte néhány szót az előzményekről: ketten alapítottuk a Manitu Solar, két magánszemély a tulajdonos: Szolnoki Ádám és Nagy Norbert. Ezen sorokat most éppen én (Norbert) írom, de majd Ádám is csatlakozik a következő posztokban.
Ádámmal lassan 20 éve ismerjük egymást, még az iskolás idők óta. Beszélgetéseink a napelemekről baráti társaságban kezdődtek: én magam külkert végeztem és egy nemzetközi napelem-technológiai és gépgyártó cégnél dolgoztam 2006-tól. Volt szerencsém 3 évig a világ jelentősebb napelem technológia kiállításain és konferenciáin jelen lenni, és láthattam, hogy más országokban milyen tempóban fejlődik a napelemes piac - és erről szívesen meséltem is barátaimnak. Ádám pedig minden ismerősöm közül a legérdeklődőbb volt a napelemek iránt, és néhány hosszúra nyúlt beszélgetés után felvetettük, hogy a témában való elmélyedést komolyabban is folytathatnánk.
2008-ban elkezdtünk felmérni a napelemes lehetőségeket, de akkor még szinte semmilyen támogatás nem volt napelemekre itthon, és a VET (villamos energiáról szóló törvény) is csak nemrég óta teszi lehetővé, hogy a napelemes rendszerek a villamos hálózathoz csatlakozzanak, és az áramszolgáltatóknak kötelező legyen legalább a kisebb rendszereket (50kW alatt) engedélyezni.
Majd idén, az év elején pedig megjelent néhány pályázat cégek és önkormányzatok részére, melyek támogatásával már normális megtérüléseket tudtunk számolni - azaz értelmes csomagot lehet összerakni cégek részére. Ekkor láttuk megfelelőnek az időt az indulásra.
Az első lépéseken túl vagyunk: van weboldalunk, logónk és cégnevünk, névjegykártyánk, alapszámításaink. És ami még fontosabb: múlt héten jöttünk vissza Németországból, ahol megegyeztünk egy német céggel, hogy mi leszünk a magyarországi képviseletük, ők pedig beszállítónk és hosszú távú partnerünk, aki technikai és mérnöki támogatást is tudnak adni. És már megkezdtük a kapcsolatfelvételt néhány gyártóval is - itt azért jól jöttek az elmúlt években összegyűjtött kapcsolatok, mert az elmúlt években főként ázsiai gyártókkal való tárgyalás volt a munkám.
A héten csatlakozott a csapatunkba az első villamosmérnök is, ő szintén a korábbi napelemes cégnél volt munkatársam, így van is gyakorlata a PV-elektronikában - ami nagy előny, mert ahogy beszélgettünk már néhány hazai mérnökkel, nem sokuknak van pontos fogalma a napelemes rendszerek, inverterek és szerelvények felépítéséről.
Most az első projektek megszerzésén kezdünk dolgozni, mert elég hosszú lesz a pályázatok miatt az átfutási idő: általában 6-8 hónapok a pályázatok, és utána jöhet csak a megvalósítás. Így nem is valószínű, hogy idén az első igazi kapavágást megtennénk, azaz tényleges napelem felszerelésre várhatóan 2010-ig várni kell.
Most először a pályázatokba kell beleásnunk magunkat.