2010-06-22

Lezárták a ZBR megújuló energiás pályázatot

A múlt héten meglehetősen furcsa körülmények között zárták le a ZBR pályázatot, amivel napelemes rendszereket is lehetett finanszírozni, lakosság részére (a többsége egyébként hőszigetelésre, nyílás-záró felújításra és napkollektorokra ment el).

A hivatalos indoklás szerint kifogyott a 2 milliárdos keret - ami azért is furcsa, mert előtte 2 nappal kérdeztük és még bőven rendelkezésre állt. Megismételt kérdésünkre ugyanaz az előadó azt mondta, hogy ő hivatalból nem mondhat mást, de azért hozzátette, hogy ez őket is meglepte.

Főleg azokat az ügyfeleket érintette kellemetlenül, akik már ráköltöttek 50-100 ezer forintot az energetikai felmérésre, elő volt készítve a pályázati lapjuk (amihez még pl. tulajdoni lapokat és térképmásolatokat is ki kellett kérni a Földhivatalból). Tehát dolgoztak vele, áldoztak rá - majd délután kiírták, hogy estig lehet beadni. Nem 2-3 nap, vagy 1 hét haladékkal (hogy félkész pályázatot be lehessen fejezni), hanem gyakorlatilag azonnal.

Csalódott és pórul járt ügyfelekkel készült is egy riport a rádióban, ez itt hallgatható meg

Azóta próbáltunk egyébként körbejárni a dolgot, ígéretek (konkrétum nélkül) már formálódnak új támogatási formákra - de egyelőre meg kell várni az év végéig kidolgozandó hazai Energetikai Stratégia elkészültét. Utána lehet majd igazán tisztán látni.

2010-06-01

Renexpo: érdekes konferencia, kevés látogatóval

A májusi esőzések nem segítettek rajtunk a telepítési munkákban: gyakorlatilag nem volt 2 olyan egymást követő nap, amikor biztosan esőmentes idő legyen - így egyelőre raktárban pihennek megrendeléseink és várják, hogy felvonulhassunk.

Addig is meglátogattuk pl. az idei Renexpo-t és annak konferencia részét. A beszédek érdekesek voltak, az áramszolgáltatók hozták kicsit konzervatív és nem túl pozitív hozzáállásukat a megújulók iránt - ez egyébként egyáltalán nem meglepő, általában hasonlóan álltak hozzá Németországban, Csehországban is az áramszolgáltatók, azaz ha rajtuk múlna, nem sok napelem és szélerőmű lenne telepítve Európában. Nyilván ez nekik rontja az értékesített kWh-k mennyiségét, miközben használja a hálózatukat. Persze a végén a pénz beszél: a németországi Eon eleinte erősen lassította és nehezítette a német napelemes csatlakozásokat még 2001-2002 környékén - tavaly pedig már elkezdte a saját napelemes erőműveit építeni. Hasonló játszódott le Franciaországban, ahol az EDF már konkrétan a napelem gyártásban is részt vesz.

A konferencia látogatói is érdekes képet mutattak: az egyébként érdekes előadásokon szemmel láthatóan csak mi képviseltük a “szakmát”, azaz a teljes zöldenergia KKV szektorból csak minket érdekelt Olajos Péter (a Fidesz várható zöldenergiás biztosa), és az áramszolgáltatók és vezérlők véleménye, más cég nem volt jelen.

A kiállításon úgy tűnt, szintén elég kevés látogató jelent meg - nem hiszem, hogy jövőre kiállítanánk, nem tűnt nagyon jó befektetésnek.